TEST - MULTIFUNKČNÍ HRNEC / HRNEC NA POMALÉ VAŘENÍ

Multifunkční hrnec nebo také tzv. "hrnec na pomalé vaření".

Testování tohoto krasavce bylo zprvu trochu rozpačité, protože ráda vařím klasickým "staromódním" způsobem, tedy suroviny manuálně míchám, kontroluji, přidávám výkon sporáku nebo naopak ubírám podle intuice a podle vlastních preferencí tak, aby bylo jídlo připraveno přesně podle mého gusta. Vychytávky na ulehčení či urychlení vaření mě tedy doposud míjely obloukem... "No co", řekla jsem si, když multifunkční hrnec poprvé dorazil na náš sklad, "vyzkouším a uvidím". Ve finále jsem zjistila, že je vaření s multifunkčním hrncem natolik efektivní a zábavné, že jsem si jej v testovací kuchyňce nechala natrvalo a vaří se mnou už skoro půl roku :-) Původní testovací lhůta byla měsíc, a záznam z tohoto měsíčního testování vám rozepíšu v tomto příspěvku. Co všechno jsme společnými silami vytvořili a jak to vlastně funguje?

Samotný multifunkční hrnec vypadá v reálu takto. 
 

IMG_1245_big IMG_1247
 

Rozměry jsou  30,2 cm (výška včetně poklice s madlem) x 37,8 cm (šířka i s úchopy) x 30 cm hloubka (pokud použijete míchací stojan, rozměr bude 40 cm včetně stojanu)

Multifunkční hrnec funguje velmi precizně a srozumitelně. Na displayi zvolíte požadovaný úkon (restování, dušení, pečení, vaření v páře atd.) nebo program (což je předem stanovená kombinace úkonů, jako např. risotto, které kombinuje restování s dušením). Ovládání je možné nastavit celkem v 7 jazycích: anglicky, španělsky, rusky, francouzsky, německy, italsky, holandsky. Český ani slovenský jazyk mezi nimi bohužel nenajdete, v manuálu však naleznete překlady jednotlivých úkonů, takže po krátkém seznámení budete mít vaření s multifunkčním hrncem hravě v malíku.

Rovněž zobrazování teploty si můžete zvolit mezi stupni Fahrenheita a Celsia.
 

5KMC4241ER_Multi-Cooker_buttons
 

Po zvolení úkonu nebo programu Vás hrnec informuje o každém kroku, např.: - Nahřívám se na určitou teplotu (během procesu ukazuje hodnoty na teploměru) - dosáhl jsem požadované teploty a můžete přidat zvolené suroviny - dokončil jsem první fázi příprav surovin a můžete přejít na další krok (např. po restování následuje dušení) - než zahájí další krok, upozorní Vás zvukovým signálem a zeptá se, zda může pokračovat (zde máte možnost suroviny zkontrolovat, jestli jsou dostatečně připraveny na další krok a případně proces upravit podle vlastních preferencí) - odpočítává Vámi zvolený čas a po jeho uplynutí Vás upozorní zvukovým signálem
 

KitchenAid-Multicooker-Stir-Tower
 


JEDNOTLIVÉ ÚKONY/ METODY VAŘENÍ:

OSMAHNUTÍ (221°C – 232°C) – především pro přípravu masa RESTOVÁNÍ (166°C - 188°C) – zelenina, míchaná vajíčka, párky, tofu… VAR / VAŘENÍ V PÁŘE (89°C - 111°C) – ryby, zelenina apod. PEČENÍ (165°C - 190°C) – maso, zapečené těstoviny, zapečené brambory, zelenina apod. U koláčů malé upozornění: je potřeba hlídat množství páry v hrnci – princip je opačný než u remosky, hrnec se vyhřívá zespodu a po stranách, pára tedy kondenzuje na poklici a kape dolů přímo na pečivo. Napoprvé se mi pečení nezdařilo, podruhé jsem si páru uhlídala a výsledek byl skvělý krtkův dort :-) )  Ovšem pro běžné každodenní pečení moučníků bych Multifunkční hrnec nedoporučovala.  DUŠENÍ (85°C - 99°C) – jakékoli dušené pokrmy POMALÉ VAŘENÍ – marinované maso, chilli směsi, marmelády UDRŽOVÁNÍ TEPLOTY (74°C)

---

PROGRAMY/ REŽIMY VAŘENÍ:

Využívají různé kombinace jednotlivých úkonů popsaných výše. RÝŽE – bílá i tmavá (podle zvoleného režimu na displayi) POLÉVKA – kombinace restování, vaření a dušení RIZOTO – kombinace restování a dušení PILAF – kombinace restování, vaření a dušení KAŠE – kombinace vaření a dušení JOGURT – ohřev mléka na 85°C, poté ochlazení a kultivaceVyzkoušela jsem vše uvedené včetně obou programů na přípravu rýže a výsledek dopadl vskutku nad má očekávání! :-) Patřím totiž k těm, kteří v kuchyni věří pouze své vlastní intuici – tudíž co si sama nezkontroluji, nepromíchám či neochutím, tomu nedůvěřuji :-D Hrnec však tuto intuici věrně napodobil a zatím se mi nestalo, že bych musela nějaký pokrm dále upravovat či dodělávat. Vše zpracoval výborně :-) Ráda bych věnovala zmínku také míchacímu stojanu, který suroviny míchá skutečně rovnoměrně, aniž by narušil jejich strukturu (dokonce nepoškodil ani kostky tofu, které jsem restovala na olivovém oleji! Kostičky zůstaly celé, a krásně se po všech stranách dozlatova opekly.
 

5KST4054ER_Stir-Tower

5KMC4244ER_Bundle_TopOpenUp 5KMC4244ER_Bundle_TopNEJVĚTŠÍ PŘEDNOSTI HRNCE:

1. Perfektně nepřilnavý povrch 

Oceníte nejen při vaření, ale především při omývání :-) Nedoporučuji omývat v myčce – nepřilnavost by se tím výrazně snížila. Stačí měkká houbička, horká voda a trochu jaru a máte perfektně čistý hrnec připraven k dalšímu použití :-)

2. Snadný a bezpečný úchop

Tuto přednost oceňuji ze všeho nejvíce, protože popálená jsem v kuchyni velmi často (což s tímto hrncem nehrozí) :-)

3. Skleněná poklice s otvory pro únik páry

Asi jako každý, i já mám ráda, když na jídlo během příprav vidím 

4. Velice srozumitelné ovládání pomocí displaye

(pro jistotu ještě jednou: NE, v češtině bohužel není :-) ale podle vysvětlivek v návodu vše zvládnete bez problémů)NEDOSTATKY

Je vůbec něco, co bych multifunkčnímu hrnci vytkla? Jelikož hrnec nebyl vyroben v „MARVELovské“ dílně, bohužel není nezničitelný, a tudíž je potřeba dbát určitých pravidel :-) Hrnec je pokrytý keramickým povrchem CeramaShield bez obsahu PTFE / PFOA. Ať už se o odolnosti tohoto povrchu píše cokoli, nedoporučuji v hrnci krájet nožem, používat kovové obracečky ani jiné kovové předměty. Střet s těmito pomůckami zanechal na povrchu drobné rýhy. Já osobně při vaření kovové pomůcky nepoužívám vůbec, mnohem více preferuji dřevo či plastové nebo silikonové náčiní použitelné při vysokých teplotách. Škrábance nepřilnavost povrchu sice nijak nenarušily, ale z estetického hlediska to není to pravé ořechové :-) Rovněž mě trochu zklamal program pečení – pokud si hrnec plánujete pořídit na pečení koláčů a buchet místo remosky, raději od tohoto záměru upusťte. Hrnec totiž perfektně upeče maso, zeleninu i zapečené těstoviny, ale na buchty to zkrátka není ono. Proč – to jsem popsala výše :-) (viz. „jednotlivé úkony/ metody vaření)SHRNUTÍ:

Hrnec velmi doporučuji všem, kteří si potrpí na důkladně vařených pokrmech, mají v oblibě kaše na různé způsoby, dokonale sypkou rýži či dušené pokrmy nebo pokrmy připravené v páře, a nemají po práci chuť trávit svůj volný čas v kuchyni. 

A CO JEŠTĚ DÁL? ...

Pokud jste dočetli až sem, a zajímá vás ještě více, mám pro vás malé ukázky pokrmů a pár řádků k přípravě těch nejvíce dotazovaných :-)

---


RÝŽE 

Na displayi zvolíte mezi bílou a "hnědou rýží. Program pro přípravu bílé rýže trvá 35 minut, u hnědé rýže je to 55 minut. Rýže je krásně sypká, nadýchaná.. Poznámka: Přednastavený čas vaření je určen pro 190 g rýže v suchém stavu. Čas můžete nastavit podle množství rýže.
 

IMG_9826KA_TLD_P2_2015_15_CMYK

---


RISOTTO

Režim Risotto (Rizoto) využívá mnoho předem naprogramovaných kroků, aby byla příprava rizota jako lusknutím prstu, od restování masa nebo zeleniny, po dokonalé dušení rýže. při zvolení režimu Risotto se Multifunkční hrnec nejdříve předehřeje do stavu Sauté (Restování). Po dokončení restování surovin se Multifunkční hrnec ochladí do režimu Simmer (Dušení). Zde nastavíte čas dušení, stiskněte a spustí se odpočítávání časovače. (u rizota to bývá cca 20 minut) Po dokončení dušení opět na výzvu hrnce stisknete tlačítko a spustí se režim Keep Warm (Udržování teploty). Při režimu Keep Warm (Udržování teploty) bez nastavení časovače se multifunkční hrnec automaticky vypne po 24 hodinách.
 

img4cimg20o

 

---


POLÉVKY

Režim Soup (Polévka) používá mnoho předem naprogramovaných kroků pro přípravu polévek a dušených pokrmů od naprostého začátku až do konce a bez přemýšlení. 

 Stisknutím přejdete do režimu Soup (Polévka). Multifunkční hrnec se předehřeje do stavu Sauté (Restování). Po dokončení restování se Multifunkční hrnec ochladí do režimu Boil (Var). Zde nastavíte časovač, stisknete a spustí se odpočítávání časovače. Po dokončení varu pokračuje Multifunkční hrnec režimem Simmer (Dušení) - v tomto případě mírné vaření. Po dokončení dušení se spustí režim Keep Warm (Udržování teploty). Při režimu Keep Warm (Udržování teploty) bez nastavení časovače se multifunkční hrnec automaticky vypne po 24 hodinách.
 

IMG_9693
 

---


VAŘENÍ V PÁŘE

K přípravě různých druhů potravin, např. horkých obilných kaší, krevet na páře, nebo k ohřátí delikátních surovin, jako jsou ryby pomocí nepřímého ohřevu. K tomuto způsobu přípravy pokrmů použijte napařovací košík, který je součástí balení.

5KMC4244_Grid

IMG_8734 IMG_0027

---


JOGURT

Režim Yogurt (Jogurt) pracuje při nižších teplotách než jiné režimy vaření a je určen pouze pro výrobu jogurtu.  Multifunkční hrnec se předehřeje do stavu Simmer (Dušení). Po dokončení ohřevu mléka se Multifunkční hrnec ochladí do režimu Culture (Kultivace). Přednastavená teplota kultivace v režimu Yogurt (Jogurt)  je určena pro 960 ml mléka. Při větších nebo menších množstvích je potřeba nastavit odpovídající čas a použít kuchyňský teploměr, abyste zajistili ohřev mléka na 85 °C předtím, než přejdete ke Culture (Kultivace).

 
 
 
Navštivte nás
Po 8:00 - 15:30
Út 8:00 - 15:30
St 8:00 - 15:30
Čt 8:00 - 15:30
8:00 - 15:30
So Zavřeno
Ne Zavřeno
Brněnská 444/37
682 01 Vyškov - Město
Prodejna je nyní uzavřena
Dnes Zavřeno
Showroom Zavřít